Avaklassi koerad (open)

Avaklassi koerte kategooriasse kuuluvad spetsiaalselt veokoeraspordiks aretatud koerad, segaverelised koerad ja kõik ülejäänud koeratõud, kes ei kuulu FCI registreeritud tõutunnistusega põhjamaiste kelgukoerte hulka. 

Arvatavalt 90% maailma veokoeraspordis ja turismis kasutatakse spetsiaalseid kelgukoerte ristandeid, kellest populaarseimad on alaska huskyd*.

Kiiruse tõttu kasutatakse sprindi ja keskmaa distantsidel rohkem linnukoeri ja greyhounde meenutavaid kelgukoeri (race dog, greyster, eurohound, scandinavian hound, european sleddog jt). Pikemal distantsil on populaarseimad kelgukoerad alaska huskyd, kes on vastupidavamad ning kellel on paksem aluskarv. Kõik eelpool nimetatud spetsiaalsed kelgukoerte ristandid ei ole ametlikult tõuna registreeritud. Selliste kelgukoerte aretuses peetakse väga oluliseks nii koerte põlvnemist, tervist, iseloomu, töövõimekust kui ka tulemusi võistlustelt. Tõustandardi puudumine jätab kelgujuhtidele võimaluse aretada koeri just oma äranägemise järgi.

* Alaska husky ei ole segu alaska malamuudist ja siberi huskyst. Tegu on 1920.ndatel aastatel Alaskal kujunenud kelgukoeraga, kelle eellased on alaska külakoerad / eskimo koerad ja siberi husky eellased.

Alaska huskyd
Baltosportlased Kärt Jürisson ja Maret Pajus tööl alaska huskyde kennelis Norras, 2014a.


Baltosportlaste Ain & Lauri Reppo linnukoera tüüpi alaska huskyd veokoeraspordi MMil, 2015a.


 Baltosport-Aleksandr-Vassiljev
Baltosportlase Aleksandr Vassiljevi greyster Cuba Baltic Cup võistlusel, 2014a.