Raja põllud said täis käpajälgi nagu Talvekarika avavõistlusel seitse aastat tagasi

Raja põllud said täis käpajälgi nagu Talvekarika avavõistlusel seitse aastat tagasi

Raja põllud said täis käpajälgi nagu Talvekarika avavõistlusel seitse aastat tagasi 150 150 Mariin

23. veebruaril kogunesid kelgukoeraspordi huvilised Raplasse Raja tallu, et osa saada meeleolukast Balto Talvekarika võistluspäevast. Kõige esimene Talvekarika kelgukoertevõistlus toimus samuti Raja talu kelguradade juba 7 aastat tagasi. Balto Talvekarikas võistlus oli suurepäraseks lähtepunktiks just neile, kes veel varem võistlustulle astunud ei olnud. Jõudu katsuti naiste ja meeste suusatajaveos, esmakordselt tõukekelguveos ja traditsioonilises kahe koera kelguveos.
Balto Talvekarikas 2013 võistlusalad. Fotod by Mariin Kaljula
Balto Talvekarikas 2013 võistlusklassid: NWS1 ; NMS1 ; Sp1 ; Sp2

Tore oli see, et põhjamaised kelgukoerad olid nõnda mitmekesiselt esindatud: oli siberi huskysid, samojeede, gröönikoeri ning alaska malamuute, kes oma arvulise kohalolekuga seekord teistele pika puuga ära panid.Gröönikoerad starti minemas. Foto by Mariin KaljulaGröönikoerad Bamse ja Daron starti minemas

Väga rõõmustav oli asjaolu, et lisaks tublile eestlaste osavõtule muutis Venemaalt kahe koeraga võistlema tulnud Alexander Spiridonov võistluse lausa rahvusvaheliseks.
Alexander Spiridonov ja tema husky starti ootamas. Foto by Margus Veer
Alexander Spiridonov ja tema husky starti ootamas. Foto by Margus Veer

Rada läbiti päeva jooksul kaks korda ning põnevust jätkus võistluse lõpuni. Peale esimest ringi ei olnud midagi veel otsustatud ja ajavahed olid väikesed. Rada oli hea kõva põhjaga, vajalikult märgistatud, jõukohane kõigile võistlejatele ja piisava laiusega, et möödumine mugav oleks. Vaeva oli sellega kindlasti nähtud: mootorkelk viimse hingetõmbeni käigus hoitud, töökotta saadetud ning seejärel traktoriga edasi rassitud. Järgmiseks korraks aga on lootust vallalt rajategemisel abi saada.

Jõuvarude taastamiseks sai võistluse vahepeal nautida head muusikat, hernesuppi, kuuma teed ja kuklit. Kellele hakkas külm liiga tegema, sai minna indiaani püstkotta söepanni äärde end soojendama ja teiste kohalolijatega muljeid jagama. Tutvuda sai ka näiteks kelgukoeraspordi toodetega ning osta koeratoitu.
Balto-Talvekarikas-2013Teiseks stardiks ilmus välja ka päike ja tekkis küsimus, kui palju oli küll võistluse korraldaja Helle ideaalse ilma eest Ilmataadile maksnud?
Kuigi jooksmine on kelgukoera suurim rõõm ja kirg, sai teisele ringile minejate startimisega omajagu nalja. Ega siis välejalgsed võistlejad rumalad ole ja nii mitmedki vaatasid stardis oma kahejalgsele paarilisele hämmeldunud näoga otsa: „Lolliks oled läinud? Me ju täna käisime juba sellel rajal!?“ Nii juhtuski, et mõned kelgu-, suusataja- või tõukekelguvedajad startimise hetkel esialgu hoopis vastassuunas asja tegid või esimestel meetritel raja kõrval olevasse lumehange kalpsasid. Ja kui esimesel korral joosti võistlusring nii kiirelt läbi, et „kollased uudised“ lugemata jäid, võeti veidi aega sellekski. Aga mida siis pärast võistlust lisaks oma tublide koerte kiitmisele ikka naljaga meenutada ja teistega muljetada, kui mitte kõiki neid lõbusaid väikesi viperusi ja hanges ukerdamisi. Igaüks teab, et kõik tema kelgukoerad on oma pisikese toreda kiiksuga ja ehk lisaks kelguvedamise kirele ongi see üks põhjusi, miks neid nii väga armastada.Balto Talvekarikas 2013. Foto by Mariin KaljulaVõistlus lõppes auhinnatseremoonia ja kõigi poolt kiidetud maitsva kringli söömisega. Tühjade kätega ei lahkunud keegi ning kõik said autasustatud diplomite ja auhindadega ning tublimad karikatega. Lisaauhinnad olid välja pannud OÜ Vallasvara koeratoiduga BRASA High Performance, kennel Hellerkantri & Huskypark kelgukoerad, kennel Sookriimud ja kennel Kuiksaare.Balto Talvekarikas 2013 autasustamine. Fotod by Liane LubiBalto Talvekarikas 2013 autasustamine. Fotod by Liane Lubi

Balto-Talvekarikas-2013-NMS-võistlejadNaiste suusatajaveo autasustamine

Pärast võistluse lõppu leidis aset Baltosportlaste õhtu. Oodatud olid nii kõik senised kui ka uued klubiga liitujad. Arutati tulevasi üritusi, ühisriietust, maiustati hea ja paremaga ning kuulutati välja aasta baltosportlane, mille tiitli oli omale välja võistelnud Mariin Kaljula. Teise koha saavutas Alexandr Vassiljev ning kolmanda Jaanus Kaljula.

Muljed panid kirja Baltospordi liikmed Kärt Jürisson ja Maret Pajus.

Tänusõnad: võistluse korraldajad Helle Kaljula, Mariin Kaljula ja Jaanus Kaljula tänavad meie toredaid abilisi, kes võistluse kordaminekule tublisti kaasa aitasid. Suured tänud teile: Katrin Pavelts-Kaur, Maret Pajus, Kärt Jürisson, Liisi Pavelts, Margus Veer, Indrek Reband. Aitäh Siim Ernits ja Liane Lubi toredate fotoreportaažide eest.

Leave a Reply